Tlačový lak
Medzi výhody tlačového laku patrí ľahká aplikovateľnosť, záporom je, že sa dá použiť len na štandardné zušľachtenie tlačoviny. Pomocou neho sa dá dosiahnuť len obmedzený stupeň výsledného lesku. Vieme použiť rôzne druhy tlačových lakov – lesklé, matné, metalické parfumované…
Tlačový parfumovaný lak
Parfumované laky sú niekedy označované za „voňavé“. Ich princíp je pomerne jednoduchý. Do laku sú primiešané mikrokapsule obsahujúce predom určenú vôňu. Tieto mikrokapsule sú spolu s lakom nanesené na potlačený hárok a lak sa zasuší. K uvolneniu vône potom dochádza tlakom ruky alebo nechtu čím dôjde k pretrhnutiu jednotlivých kapsulí. Väčšinou sú nanášané parciálne, pričom nie je možné až celkom vytvoriť ľubovoľnú vôňu, ale vybrať si z vybraných druhov, ktoré sú k dispozícii. Ak by klient požadoval vôňu na mieru šlo by o veľmi špecifické spracovanie, ktorému by zodpovedal termín dodania i cena.
Disperzný lak
Tento lak môže byť špeciálne upravený na nanášanie vo farebníku tlačového stroja alebo sa dá nanášať klasickou cestou pomocou lakovacej jednotky zaradenej za tlačovej jednotky ofsetového tlačového stroja. Majú iné zloženie ako tlačové laky a využívajú sa na zušľachtenie tlačoviny s veľmi vysokým štandardom kvality ako z hľadiska výsledného lesku, tak aj z povrchovej úpravy. Rozlišujeme medzi nimi viacero druhov – štandardne využívané lesklé a matné, ale aj mnohé špecifické – stieracie, metalické, blistre, parfumované…
UV lak celoplošný
ÚV laky majú úplné odlišné zloženie od tlačových alebo disperzných lakov. Aplikujú sa z lakovacej jednotky, pričom jednotlivé polakované hárky sú potom hneď vystavené ÚV žiareniu a to spôsobuje okamžitú vytvrdenosť vstvy laku. Celoplošne sa využíva hlavne lesklý ÚV lak. Slúži jednak na ochranu tlačoviny pred oterom farby, ale hlavne na zvýšenie hodnoty tlačoviny – predovšetkým obálok časopisov či katalogov. Je v mnohých prípadoch náhradou použitia celoplošného lamina.
UV lak parciálny
Parciálny lak sa používa ako dekoračný a designový prvok, kde sa lakuje len určitá plocha pravidelného i nepravidelného tvaru. Aplikuje sa najčastejšie sieťotlačou , pričom sa často nanáša na polaminovaný povrch.
Hybridné lakovanie
Býva často náhradou parciálneho lakovania, pričom vzhľadom k spôsobu aplikovania je v prípadoch možnej kombinácie s ďalšou technologiou výroby tlačoviny aj ekonomicky výhodnejšie a dosahuje sa s ním zaujímavých designových efektov.
Využívajú sa buď tzv. drip off lakovanie alebo lakovanie „pomarančová kôra“.
Najskôr sa vždy tlačí „efektný matný lak“ v ofsetovej jednotke cez ofsetovú tlačovú platňu, pričom sú vynechané miesta, ktoré sa majú neskoršie lesknúť. Následne sa nanáša buď celoplošne disperzný vysokolesklý lak alebo celoplošný ÚV lak, ktorý reaguje so skôr tlačeným matným lakom. Tak vznikajú výstupné zaujímavé efekty na vybraných plochách – podľa typu použitého laku resp. jeho nánosu to môže byť napr. efekt pomarančovej kôry …
Lamino lesklé
Je takou klasikou medzi povrchovými úpravami. Jeho hlavným účelom je niekoľkonásobne zvýšiť odolnosť proti mechanickému i chemickému poškodeniu oproti nezušľachtenému produktu. Ide vlastne o nanesenie vrstvy lesklej folie na povrch tlačoviny.
Lamino matné
Na rozdiel od lesklého lamina matné lamino okrem odolnosti tlačoviny spĺňa viac aj kritérium zvýšenej úrovne designu. Často sa používa s kombináciou parciálneho laku, čím sa celkovo zvyšuje hodnota a vizáž tlačoviny. Oproti lesklému laminu je mierne cenovo nákladnejšie – v malých nákladoch však zanedbateľne.
Lamino Soft touch
Ide o designovo aj na dotyk veľmi príjemnú zamatovú fóliu, ktorá je nanesená na povrch tlačoviny. Svoju vyššiu ekonomickú nákladovosť kompenzuje výrazným zvýšením hodnoty tlačoviny pre čitateľa či užívateľa. Skutočne vhodné pre exkluzívne časopisy, katalogy, brožúry resp. obaly.
Lamino nepoškriabateľné
Tento druh lamina spĺňa veľmi náročné kritéria odolnosti. Využíva sa hlavne pri tlačovinách, kde obálka je farebne riešená v plnej tmavej ploche a materiál je často využívaný. Aj designovo je použitie tohto typu nepoškriabateľnej fólie zaujímavý – dodá materiálu väčšiu pevnosť. Opäť treba rátať však s vyššou ekonomickou nákladovosťou oproti bežným druhom lamina.
Lamino štruktúrované
Svojou vonkajšou štruktúrou je podobný laku s efektom pomarančovej kôry, ale je omnoho odolnejšie a neodráža svetlo. Štrukturovaná laminovacia folia v podobe mriežky sa využíva tiež hlavne na obálky časopisov, katalogov, kníh ale napr. aj vizitiek. Jej využitie často ovplyvňuje jeho cenová náročnosť, ale efekt vo väčšine prípadov stojí za to.
Lamino kapsové
Oproti všetkým ostatným typom lamina je toto lamino veľmi silné, hrubšie a používa sa predovšetkým na identifikačné karty, visačky a pod. Vhodné predovšetkým na menšie náklady.
Ražba horúca
Tento typ zušľachtenia sa využíva pri rôznych vzácnejších knihách, ale rovnako je často využívaný pri etiketách a obaloch. Metalická vrstva sa nanáša na povrch materiálu a za pôsobenia teploty a tlaku sa na zadnej strane folie uvoľní lepidlo, ktoré prilepí a súčasne oddelí časť folie v tvare podľa motívu na raziacom plechu. V súčasnosti existuje široká škála farebných fólii, ktoré sa pre tento typ zušľachtenia tlačoviny môžu použiť. Stále však najbežnejšou zostáva zlatá fólia. Nákladovou položkou je vždy jednorázovo aj výroba samotnej formy – raznice.
Ražba studená a foilstar
Je inovatívnou exkluzívnou metódou metalickej tlače. Umožňuje tvorbu zaujímavých efektov prostredníctvom nanášaných metalických fólii za studena hlavne pri obaloch, etiketách, ale aj pri obálkach časopisov či katalogov. Dané spracovanie je už dnes začlenenené ako nadstavba priamo do ofsetového tlačového stroja. Hlavne využívané sú systémy Foilstar (Heidelberg) resp. VinFoil (KBA). Tento spôsob zušľachtenia poskytuje klientovi veľmi vysoké zhodnotenie príslušnej tlačoviny. Výhodou je, že po celej operácii sa dá na nanesenú metalickú vrstvu aplikovať bežná farebná tlač, alebo ďalšie zušľachťovacie efekty . Využíva sa často aj pri flexotlači.
Ražba reliéfna – slepotlač
V tomto prípade sa razba aplikuje bez fólie, iba vytlačením motívu do materiálu. Realizuje sa tlačovou formou bez farby alebo raziacou formou. Dosahuje sa ňou tiež veľmi zaujímavých efektov, využíva sa hlavne pri obaloch kníh, ale tiež pri etiketách a obaloch či exkluzívnych katalógoch.